مشاوره سئو را به چه مشاوری بسپاریم

10 سوالی که هنگام استخدام مشاور سئو بایستی به آن بپردازیم.
آیا وب سایت شما در صفحات اول نتایج موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و یاهو وجود ندارد؟ اهمیت سئو وب سایت تان در همین مرحله خود را نشان می دهد، چون شما ممکن است مشتریان بالقوه زیادی داشته باشید که حتی از وجود شما خبر ندارند.
افزایش وجود و مشاهده شدن در موتورهای جستجو می تواند به ارتقاء وب سایت شما و هم چنین افزایش بازدیدهای آن بسیار کمک کند، که بهبود این مسائل می تواند منجر به افزایش آگاهی برند و فروش بیشتر و در نهایت سود بیشتر شما گردد.
اما اگر شما وقت کافی و یا تخصص مورد نیاز برای بهبود رتبه وب سایت تان در موتورهای جستجو را نداشته باشید، بایستی چه کاری انجام دهید؟
اینجاست که استخدام یک متخصص و مشاور قابل اعتماد در زمینه سئو و بهینه سازی وب سایت  منطقی بنظر می رسد.
در اینجا 10 سوال اساسی برای شما قرار می دهیم، تا با پرسیدن آنها راحت تر بتوانید مشاور سئو خود را انتخاب کنید:

 می توانم لیست مشتریان فعلی و گذشته شما را داشته باشم؟

مشاوران قابل اعتماد بایستی بتوانند لیستی از مشتریان فعلی و گذشته، اطلاعات مربوط به گذشته و پیشرفتشان را در اختیار شما قرار دهند. این منابع می تواند به شما کمک کند که متوجه شوید چقدر این مشاور برای شما موثر خواهد بود و سئو شما چقدر بهبود خواهد یافت و شما چقدر به خواسته هایتان نزدیک تر خواهید شد.

چگونه رنک وب سایت من را در موتورهای جستجوی مختلف بهبود می دهید؟

یک مشاور سئو حرفه ای و قابل اعتماد بایستی به شما توضیح دهد که از چه طرقی و با استفاده از چه استراتژی هایی رنک یا رتبه شما را در موتورهای جستجو بهبود خواهند داد و همچنین توضیح دهد که پیش برد کمپین سئو شما طبق توافقی که انجام داده اید چقدر طول خواهد کشید.
مطمئن شوید پروپوزالی که برای شما ارسال می شود شامل تکنیکهای داخلی و بررسی وب سایت تان برای کاهش رتبه شما در موتورهای جستجو از جمله بررسی لینکها و ارور صفحات نیز می باشد.
مشاور سئو حرفه ای همچنین بایستی در مورد سئو و بهینه سازی on-page نیز مشاوره دهند تا وب سایت شما را تا جایی که ممکن است مطابق سئو یا به عبارتی seo-friendly بسازند و در این زمینه بررسی سایت، url های سایت و ساختار لینکهای داخلی، تگها، هدینگ ها و عنوان صفحات ضروری می باشد.
از مشاور سئو بپرسید که آیا در زمینه سئو off-page نیز مشاوره می دهند. در این صورت شما می توانید به ارتقاء آگاهی از برند و نیز محتواهای موجود در وب سایت تان از طریق بلاگ ها، رسانه های اجتماعی و انتشار روزنامه ها و … استفاده کنید.

آیا شما به راهنمایی های وبمستر برای موتورهای جستجو پایبند هستید؟

شما به یک مشاور سئو نیاز دارید که به شدت به استفاده از وبمستر گوگل وارد و متخصص باشد و به طور خاص از 12 مورد خطای ممنوعه در سئو از جمله تولید محتواهای اسپم، اضافه کردن نوشتار و لینک های پنهان و … دوری کند. اگر مشاور سئو مورد نظرتان به چنین مواردی اهمیت ندهد و یا از چنین خطاهایی استفاده کند، وضعیت وب سایت شما بدتر می شود و یا کلا از نتایج جستجوی گوگل خارج می شوید.
یاهو و بینک هم وبمستر را به عنوان بهترین شیوه و روشی که مشاوران سئو بایستی از آن تبعیت کنند معرفی کرده است.

آیا می توانید گارانتی کنید که وب سایت من به رتبه یک در یاهو، بینگ و گوگل دست می  یابد؟

اگر مشاور سئو مورد نظر به شما جواب بله بدهد، بهتر است که رویتان را برگردانید و تا جایی که توان دارید به طرف دیگری فرار کنید. چون این غیر ممکن است که رتبه یک در موتورهای جستجو را گارانتی نمود.
اگر مشاور مورد نظرتان در این زمینه بهانه ای با عناوین من با گوگل رابطه دارم، پارتنر گوگل هستم و …،این را به عنوان یک خط قرمز در نظر بگیرید

آیا در زمینه بهبود نتایج جستجوی محلی تجربه دارید؟

اگر قرار داشتن در نتایج جستجو و بالاترین نتایج محلی برای شما مهم است (که برای بسیاری از کسب و کارها حتما هم همینطور است)، وب سایت شما باید در سئو محلی یا به عبارتی local seo بهینه شده باشد. اگر وب سایت شما در سئو محلی بهینه شده باشد، در اینصورت زمانیکه شخصی در نزدیک آن منطقه مطلبی مربوط به کسب و کار شما جستجو کند، شما ظاهر خواهید شد.
بدین منظور، مشاور سئو بایستی شهر و محل کسب و کار شما را درتگ های عنوان وب سایت تان و توضیحات متا اضافه کند و سایت تان را در لیستهای محلی گوگل، یاهو و بینگ اضافه کند، که در واقع نوعی جهت یابی آنلاین کسب و کارها در یک محیط جغرافیایی خاص به شمار می آید.

آیا شما همه تغییراتی را که در سایتم ایجاد می کنید، با من به اشتراک خواهید گذاشت؟

بهینه سازی موتورهای جستجو و سئو موجب تغییرات احتمالی زیادی روی وب سایت شما و کدهای موجود شما می شود. بسیار مهم است که بدانید چه تغییراتی، در چه صفحاتی و چگونه انجام می شوند. اگر می خواهید که مشاور مورد نظرتان قبل از دسترسی و تغییر کدوب سایت تان ازشما اجازه بگیرد، مطمئن شوید که این کار را انجام می دهد.
برای مثال آیا مشاور سئو شما تگ های عنوان جدیدی برای کد html شما در نظر می گیرد و یا آنها را تغییر می دهد؟
آیا آنها از محتواهایی برای برجسته کردن محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند؟
آیا وی برنامه ای برای طراحی مجدد وب سایت شما یا جهت یابی آن دارد یا می خواهد صفحات جدیدی به وب سایت تان اضافه کند؟

چگونه موفقیت کمپین های سئو را اندازه گیری خواهید کرد؟

برای اندازه گیری موفقیت تلاش های سئو، شما باید پیگیری و اندازه گیری کنید که چه مقدار ترافیک به وب سایت تان فرستاده می شود و این ترافیک از کجا می آید؟
مشاوران بایستی در استفاده از گوگل آنالیتیکس حرفه ای باشند تا بتوانند پیشرفت های رنک هایشان در موتورهای جستجو را ردیابی کنند، تعداد و انواع لینک هایی را که ترافیک به وب سایت شما می آورند را مشخص کنند و انواع کلمات کلیدی که برای سایت شما مناسب هستند یا ترافیک به سایت تان می آورند را مشخص کنند.

چگونه ما و شما با هم ارتباط برقرار خواهیم کرد و هر چند وقت یکبار؟

ارتباط مشاور سئو شما با شما از چه طریقی است؟ مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی، مشاوره از طریق اسکایپ، پیام یا ایمیل؟ و سوال مهم تر اینکه هر چند وقت یکبار خلاصه ای از وضعیت و چگونگی فرآیند پیشرفت به شما ارائه می دهند؟

قیمتها و نحوه پرداخت برای شما چگونه خواهد بود؟

مشاور شما چگونه هزینه را برای شما محاسبه می کنید؟ بسته به پروژه؟ بسته به زمان و به صورت ساعتی یا بسته به وسعت و یا گستردگی؟ البته رایج ترین روش پرداخت مبتنی بر پروژه و بسته به بزرگی و اندازه پروژه است.

زمانی که مهلت قرار داد ما پایان پذیرد چه اتفاقی می افتد؟

زمانیکه مهلت قرارداد شما تمام شد، دلیل نمی شود که شما به حالت قبل از سئو خود بازگردید و یا مشاور سئو حق ندارد به هیچ عنوان کدی را تغییر دهد و یا چیزی را ازسایت کم یا اضافه کند، بلکه بهتر است شما قبل از قرار دارد در مورد هزینه های پشتیبانی برای تثبیت جایگاهتان بپرسید.